# SFSD-15-28-H-04.50-D-NUS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFSD-15-28-H-04.50-D-NUS
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-15-28-h-04-50-d-nus
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-15-28-h-04-50-d-nus#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** Black, Individual
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.375' (114.30mm, 4.50")
- **Number of Positions:** 30
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)