# SFSD-07-28C-G-03.50-SR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFSD-07-28C-G-03.50-SR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-07-28c-g-03-50-sr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-07-28c-g-03-50-sr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** Multiple, Individual
- **Connector Type:** Socket to Individual Wire Leads
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Latch Lock, Polarizing Key
- **Length:** 0.292' (88.90mm, 3.50")
- **Number of Positions:** 14
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)