# SFSD-06-30-G-10.00-D-NUS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFSD-06-30-G-10.00-D-NUS
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-06-30-g-10-00-d-nus
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-06-30-g-10-00-d-nus#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** Black, Individual
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Number of Positions:** 12
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)