# SFS44T35-7.5J384E-0DU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFS44T35-7.5J384E-0DU
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfs44t35-7-5j384e-0du
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfs44t35-7-5j384e-0du#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 7.5µF, 35µF
- **Circuit Type:** Bussed
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP) Film, Metallized
- **Height:** 3.960" (100.58mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Number of Capacitors:** 2
- **Size:** 2.120" Dia (53.85mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 440 V