# SFS44T25-5J384E-00DU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFS44T25-5J384E-00DU
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfs44t25-5j384e-00du
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfs44t25-5j384e-00du#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5µF, 25µF
- **Circuit Type:** Bussed
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP) Film, Metallized
- **Height:** 3.960" (100.58mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Number of Capacitors:** 2
- **Size:** 2.120" Dia (53.85mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 440 V