# SFS44T15-5K291E-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFS44T15-5K291E-F
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfs44t15-5k291e-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfs44t15-5k291e-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5µF, 15µF
- **Circuit Type:** Bussed
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP) Film, Metallized
- **Height:** 3.030" (76.96mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Number of Capacitors:** 2
- **Size:** 2.620" Dia (66.55mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 440 V