# SFS44S25-5K375E-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFS44S25-5K375E-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Capacitor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfs44s25-5k375e-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfs44s25-5k375e-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5µF, 25µF
- **Circuit Type:** Bussed
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP) Film, Metallized
- **Height:** 3.870" (98.30mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Number of Capacitors:** 2
- **Size:** 2.120" Dia (53.85mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 440 V