# SFS2-DC48V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFS2-DC48V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfs2-dc48v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfs2-dc48v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/08/12900815-255-5352-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max