# SFR188-UU #7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFR188-UU #7
- **Manufacturer:** Boca Bearing Company
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Bearings
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfr188-uu-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfr188-uu-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Inner Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Material:** Stainless Steel
- **Outer Diameter:** 0.500" (12.70mm)
- **Type:** Radial Bearing
- **Width:** 0.188" (4.76mm)