# SFR16S0005118FR500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFR16S0005118FR500
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfr16s0005118fr500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfr16s0005118fr500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 5.11 Ω
- **Size:** 0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%