# SFR16S0002154FR500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFR16S0002154FR500
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfr16s0002154fr500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfr16s0002154fr500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PP/CH/F2/PPCHF2.15MCT-ND.jpg
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 2.15 MΩ
- **Size:** 0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%