# SFR16S0002004FR500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFR16S0002004FR500
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfr16s0002004fr500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfr16s0002004fr500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PP/C2/.0/PPC2.00MYCT-ND.jpg
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 2 MΩ
- **Size:** 0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%