# SFMC-127-02-SM-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFMC-127-02-SM-D
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfmc-127-02-sm-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfmc-127-02-sm-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 2.9A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 54
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)