# SFM210-LPPE-S19-ST-BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFM210-LPPE-S19-ST-BK
- **Manufacturer:** Sullins Connector Solutions
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfm210-lppe-s19-st-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfm210-lppe-s19-st-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.094" (2.40mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 19
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)