# SFCMC0500474MX0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFCMC0500474MX0
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Feed Through Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfcmc0500474mx0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfcmc0500474mx0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Current:** 10 A
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.250" Dia x 0.453" L (6.35mm x 11.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thread Size:** M5x0.8
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 50V