# SFCDL5000471MX1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFCDL5000471MX1
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Feed Through Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfcdl5000471mx1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfcdl5000471mx1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 470 pF
- **Current:** 10 A
- **Insertion Loss:** 19dB @ 100MHz
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.250" Dia x 0.467" L (6.35mm x 11.85mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thread Size:** 12-32
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 500V