# SF4D-DC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF4D-DC24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf4d-dc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf4d-dc24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 14.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 3.6 VDC
- **Operate Time:** 18 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Release Time:** 7 ms
- **Switching Voltage:** 440VAC, 30VDC - Max