# SF400-505005
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF400-505005
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf400-505005
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf400-505005#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/77/50/8677509-102-5125-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Color:** Gray
- **Material:** Silicone Elastomer
- **Outline:** 50.00mm x 50.00mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 2.5W/m-K
- **Thickness:** 0.0197" (0.500mm)