# SF16-0953M4UU01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF16-0953M4UU01
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf16-0953m4uu01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf16-0953m4uu01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bandwidth:** 6MHz
- **Frequency:** 953MHz
- **Height (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Insertion Loss:** 2.5dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.063" L x 0.055" W (1.60mm x 1.40mm)