# SF11592A-1092MSL.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF11592A-1092MSL.GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf11592a-1092msl-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf11592a-1092msl-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/25/8497259-259-1380-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 26.0 CFM (0.728m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 30.0dB(A)
- **Power (Watts):** 6.00W
- **RPM:** 1700 RPM
- **Size:** Square - 91.5mm L x 91.5mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.617 lb (280.00 g)
- **Width:** 25.50mm