# SF11592A-1092HBL.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF11592A-1092HBL.GN
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf11592a-1092hbl-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf11592a-1092hbl-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/63/8497630-259-1381-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 37.0 CFM (1.04m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 40.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.00W
- **RPM:** 2850 RPM
- **Size:** Square - 91.5mm L x 91.5mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.617 lb (280.00 g)
- **Width:** 25.50mm