# SF11580A-1083HSL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF11580A-1083HSL
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf11580a-1083hsl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf11580a-1083hsl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/00/06/8500069-259-1100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 30.0 CFM (0.840m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 35.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.00W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.180 in H2O (44.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.75 lb (340.19 g)
- **Width:** 38.00mm