# SF11580A-1083HBL.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF11580A-1083HBL.GN
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf11580a-1083hbl-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf11580a-1083hbl-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/25/8497259-259-1380-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 31.0 CFM (0.868m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 36.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.00W
- **RPM:** 2850 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.75 lb (340.19 g)
- **Width:** 38.00mm