# SF-0603S160-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SF-0603S160-2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sf-0603s160-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sf-0603s160-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SF/-0/60/SF-0603F500-2DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.086
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 105°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
- **Voltage Rating:** 32 V