# SESD0201X1BN-0010-098
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SESD0201X1BN-0010-098
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sesd0201x1bn-0010-098
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sesd0201x1bn-0010-098#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, HDMI
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 0.1pF @ 3GHz
- **Current:** 2A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TJ)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 10V (Typ)