# SEAMP-50-02.0-L-06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SEAMP-50-02.0-L-06
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/seamp-50-02-0-l-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/seamp-50-02-0-l-06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** High Density Array, Male
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 100.0碌in (2.54碌m)
- **Height Above Board:** 0.181" (4.60mm)
- **Mated Stacking Heights:** 7mm
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 300
- **Number of Rows:** 6
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)