# SEAM-50-11.0-S-10-2-A-K-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SEAM-50-11.0-S-10-2-A-K-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/seam-50-11-0-s-10-2-a-k-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/seam-50-11-0-s-10-2-a-k-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SA/M1/44/SAM14480DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** High Density Array, Male
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Board Guide, Pick and Place
- **Height Above Board:** 0.575" (14.61mm)
- **Mated Stacking Heights:** 16mm, 17mm, 17.5mm, 18.5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 500
- **Number of Rows:** 10
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)