# SEAM-50-01-S-04-2-RA-K-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SEAM-50-01-S-04-2-RA-K-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/seam-50-01-s-04-2-ra-k-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/seam-50-01-s-04-2-ra-k-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** High Density Array, Male
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Board Guide, Pick and Place
- **Height Above Board:** 0.211" (5.35mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 200
- **Number of Rows:** 4
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)