# SEAF-50-06.5-S-08-1-A-K-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SEAF-50-06.5-S-08-1-A-K-TR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/seaf-50-06-5-s-08-1-a-k-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/seaf-50-06-5-s-08-1-a-k-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SA/M1/50/SAM15051CT-ND.jpg
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Board Guide, Pick and Place
- **Height Above Board:** 0.258" (6.55mm)
- **Mated Stacking Heights:** 8.5mm, 9.5mm, 10mm, 13mm, 13.5mm, 15.5mm, 17.5mm, 19.5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 400
- **Number of Rows:** 8
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)