# SEAF-50-01-L-06-1-RA-GP-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SEAF-50-01-L-06-1-RA-GP-TR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/seaf-50-01-l-06-1-ra-gp-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/seaf-50-01-l-06-1-ra-gp-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SA/M1/43/SAM14368CT-ND.jpg
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Guide, Mating Flange
- **Height Above Board:** 0.411" (10.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 300
- **Number of Rows:** 6
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)