# SE15K1BTYJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SE15K1BTYJ
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/se15k1btyj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/se15k1btyj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/16/23/11162389-P121381-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.079" (2.00mm)
- **Function:** Standard
- **Length:** 0.390" (9.90mm)
- **Motor Type:** Brushed
- **Mounting Hole Spacing:** 0.512" (13.00mm)
- **RPM:** 6700 RPM
- **Size:** Square - 0.591" x 0.591" (15.00mm x 15.00mm)
- **Termination Style:** Connector
- **Torque:** 0.354 / 2.5
- **Type:** DC Motor
- **Voltage:** 12VDC