# SDZT15R7.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDZT15R7.5
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdzt15r7-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdzt15r7-5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/52/1E/RB521ES-30T15RDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 400 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Power:** 100 mW
- **Supplier Device Package:** SMD0603
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 7.5 V