# SDSCN40Y2W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDSCN40Y2W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdscn40y2w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdscn40y2w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.40" (10.16mm)
- **Display Type:** 14-Segment, Alphanumeric
- **Millicandela Rating:** 15mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 0.748" H x 0.366" W x 0.157" D (19.00mm x 9.30mm x 4.00mm)
- **Voltage:** 2V