# SDSC56R1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDSC56R1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdsc56r1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdsc56r1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.56" (14.20mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 6mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 0.669" H x 0.492" W x 0.156" D (17.00mm x 12.50mm x 3.95mm)
- **Voltage:** 2V