# SDSC40RR1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDSC40RR1W
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdsc40rr1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdsc40rr1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.40" (10.16mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.512" H x 0.364" W x 0.148" D (13.00mm x 9.25mm x 3.75mm)
- **Voltage:** 2V