# SDSC28A2W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDSC28A2W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdsc28a2w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdsc28a2w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Amber
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.28" (7.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 35mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 0.394" H x 0.295" W x 0.150" D (10.00mm x 7.50mm x 3.80mm)
- **Voltage:** 2V