# SDSA51A2W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDSA51A2W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdsa51a2w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdsa51a2w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Amber
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.51" (13.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 45mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 0.610" H x 0.482" W x 0.148" D (15.50mm x 12.25mm x 3.75mm)
- **Voltage:** 2V