# SDSA28RR1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDSA28RR1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdsa28rr1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdsa28rr1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.28" (7.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.394" H x 0.295" W x 0.150" D (10.00mm x 7.50mm x 3.80mm)
- **Voltage:** 2V