# SDSA20B2W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDSA20B2W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdsa20b2w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdsa20b2w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.20" (5.08mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 120mW
- **Size:** 0.315" H x 0.283" W x 0.118" D (8.00mm x 7.20mm x 3.00mm)
- **Voltage:** 3.2V