# SDS680R-684M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDS680R-684M
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sds680r-684m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sds680r-684m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/75/62/DN7562DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 180 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.2Ohm Max
- **Frequency:** 3MHz
- **Height:** 0.115" (2.92mm)
- **Inductance:** 680 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
- **Tolerance:** ±20%