# SDS60US05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDS60US05
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sds60us05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sds60us05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/94/12449467-1470-2217-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 11 A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV