# SDS150PS15B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDS150PS15B
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sds150ps15b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sds150ps15b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cUL
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3000 V