# SDR2207-470KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR2207-470KL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr2207-470kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr2207-470kl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R2/20/SDR2207-1R8MLCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 2.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 91.2mOhm Max
- **Frequency:** 9MHz
- **Height:** 0.307" (7.80mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 27 @ 3MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
- **Tolerance:** ±10%