# SDR2207-1R2ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR2207-1R2ML
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr2207-1r2ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr2207-1r2ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R2/20/SDR2207-1R8MLCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Current Rating (Amps):** 15 A
- **DC Resistance (DCR):** 3.8mOhm Max
- **Frequency:** 70MHz
- **Height:** 0.307" (7.80mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 3MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
- **Tolerance:** ±20%