# SDR1307-102KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR1307-102KL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr1307-102kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr1307-102kl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R1/30/SDR1307-820KLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 650 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.6Ohm Max
- **Frequency:** 1.4MHz
- **Height:** 0.287" (7.30mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
- **Tolerance:** ±10%