# SDR1105-330KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR1105-330KL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr1105-330kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr1105-330kl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R1/10/SDR1105-330KLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 2.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±10%