# SDR1006-6R8ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR1006-6R8ML
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr1006-6r8ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr1006-6r8ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R1/00/SDR1006-221KLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.9A
- **Current Rating (Amps):** 3.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 44mOhm Max
- **Frequency:** 32MHz
- **Height:** 0.228" (5.80mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 33 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
- **Tolerance:** ±20%