# SDR1005-101KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR1005-101KL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr1005-101kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr1005-101kl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R1/00/SDR1005-103KLCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2A
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 330mOhm Max
- **Frequency:** 8MHz
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 41 @ 56kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±10%