# SDR0906-103KSCL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR0906-103KSCL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr0906-103kscl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr0906-103kscl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R0/90/SDR0906-680KLCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **Current Rating (Amps):** 40 mA
- **DC Resistance (DCR):** 33Ohm Max
- **Frequency:** 1MHz
- **Height:** 0.248" (6.30mm)
- **Inductance:** 10 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 100 @ 79.6kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
- **Tolerance:** ±10%