# SDR0805-102KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR0805-102KL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr0805-102kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr0805-102kl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 340mA
- **Current Rating (Amps):** 210 mA
- **DC Resistance (DCR):** 4.5Ohm Max
- **Frequency:** 3MHz
- **Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 27 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
- **Tolerance:** Â±10%